Agroturystyka w Polsce

Jednym z głównych trendów charakteryzujących współczesną turystykę jest rozwój turystyki alternatywnej, przyjaznej środowisku, wykorzystującej naturalne walory dziedzictwa kulturowego i różnorodności przyrodniczej. Agroturystyka w Polsce to forma wypoczynku na terenach gospodarstw wiejskich o charakterze rolniczym, oparta o bazę noclegową i aktywności rekreacyjne związane z gospodarstwem rolnym i jego otoczeniem.

Agroturystyka jest pojęciem szerokim, gdyż oprócz zwykłego wypoczynku obejmuje ona swoim zasięgiem szereg innych usług towarzyszących, odróżniających ją od innych form uprawianej turystyki. Rozwój agroturystyki jest zgodny z realizowaną od kilkunastu lat polityką wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Wkomponowanie w wiejską przestrzeń gospodarczą coraz więcej nowych, pozarolniczych funkcji, przyczynia się do zróżnicowania wiejskiej ekonomii i odejścia od rolnictwa jako jedynej, lub dominującej funkcji terenów wiejskich.

sala konferencyjna

Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com
krajobraz - wakacje

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Mieszczuchy szukają wytchnienia od smogu i hałasu zatłoczonego miasta, które nigdy nie zasypia. Czyste powietrze i cisza przeplatana melodyjnym trelem ptaków, relaks i odpoczynek. To wszystko można znaleźć w gospodarstwie agroturystycznym. Turystyka wiejska łączy to, co najlepsze, polską gościnność, dziewiczą przyrodę, oraz dobre jedzenie. Posiłki bez chemii to jeden z najważniejszych atutów kuchni agroturystycznej. Do tego świeże, sezonowe produkty, które wzbogacają smak potraw i sprawiają, że jedzenie ich to czysta przyjemność.
Turystyka wiejska to nie tylko nocleg i wyżywienie, to także różne inne propozycje. Wiele gospodarstw rolnych skorzystało z unijnych funduszy i wyprofilowało swoją działalność, znajdzie się wiec oferta dla grzybiarzy, wędkarzy, rodzin z dziećmi, dla chętnych na jazdę konną. Będąc na wsi docenia się uroki wsi, uwrażliwia się na piękno otaczającej przyrody, czuje się świadomym darów ziemi.
Dzisiejszy świat sprawia, że wielu ludzi żyje w ogromnym stresie, starając się być coraz lepszym. Dobrze jest zrobić sobie krótkie wakacje i pojechać na łono natury. Agroturystyka bowiem to taki uniwersalny lek na bolączki dzisiejszego świata. Dzięki temu możemy tak naprawdę wypocząć i zacząć żyć pełnią życia, naładować akumulatory –

Z dala od miasta to jest możliwe.
Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego. Urokliwa okolica, gospodarze otwarci na sugestie i chętni do pomocy w zaplanowaniu pobytu to jeden z niewielu elementów, które sprawiają, że warto skusić się na taką formę wypoczynku.

You may also like...